Ile kosztuje budowa portalu społecznościowego typu Facebook?

koszt budowy portalu społecznościowego

Artykuł dodany prze Iwona Protasiuk | 17-05-22


Media społecznościowe stały się dużą częścią kultury internetowej. Od blogowania i YouTube, do Facebooka, Twittera i LinkedIn, sieci społecznościowe stały się ważnym sposobem łączenia się ludzi ze sobą. A na czele tego trendu znajduje się Facebook. Sieci społecznościowe znalazły się wśród najszybciej rozwijających się trendów internetowych w ostatniej dekadzie. Sieć Facebooka jest nie tylko popularna, ale i dochodowa - w ciągu ostatnich pięciu lat była jedną z najszybciej rosnących firm pod względem wartości.

Dlaczego zbudowanie sieci społecznej kosztuje tak dużo?

Budowa sieci społecznościowej to dość skomplikowany proces, wymagający stworzenia złożonego oprogramowania, serwerów i infrastruktury umożliwiającej milionom użytkowników wzajemną interakcję. Do tego trzeba będzie zatrudnić zespół inżynierów i programistów do stworzenia produktu - a oni nie są tani. Jednak nie tylko koszt stworzenia sieci społecznej jest duży.

Musisz również być w stanie uruchomić sieć (hosting, przechowywanie danych i przepustowość), a także wprowadzić ją na rynek i promować (reklama, PR, itp.). To właśnie te dodatkowe koszty podnoszą cenę i sprawiają, że stworzenie sieci społecznej jest bardzo kosztowne.

Ile kosztuje zbudowanie podstawowego, działającego Facebooka?

Koszt zbudowania podstawowego działającego Facebooka zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby zrozumieć, że budowanie sieci społecznościowej jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. W większości przypadków nie można po prostu zatrudnić kilku programistów, dać im trochę pieniędzy i oczekiwać w pełni funkcjonalnej sieci społecznej kilka miesięcy później.

Jednym z czynników, które wpłyną na koszt budowy podstawowego działającego Facebooka jest język programowania i rodzaj inżynierów, których używasz. Jako przykład, koszt budowy sieci społecznej w określonym języku może być tańszy, ale serwis będzie działał wolniej.

Innym ważnym czynnikiem jest rodzaj funkcjonalności, które chcesz, aby Twoja sieć społecznościowa miała. Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoja sieć społecznościowa była w pełni zintegrowana z płatnościami, prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić dodatkowych programistów.

Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę, że budowa sieci społecznościowej wymaga czasu - stworzenie w pełni funkcjonalnego Facebooka zajęło Markowi Zuckerbergowi i jego zespołowi ponad 4 lata.

Jakie są dodatkowe koszty w pełni funkcjonalnej sieci społecznościowej?

Jak już widzieliśmy, podstawowe koszty budowy w pełni funkcjonalnej sieci społecznościowej mogą się różnić w zależności od czynników, o których właśnie mówiliśmy. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że to dopiero początek. Kiedy już będziesz miał działający produkt, będziesz musiał go hostować i utrzymywać serwery. Będziesz musiał również przechowywać dane i chronić prywatność użytkowników.

Dodatkowo, aby wprowadzić na rynek swoją sieć społecznościową i pozyskać użytkowników, prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić agencje PR i reklamowe. Wreszcie, aby zapewnić pełną zgodność produktu z przepisami i najnowszymi standardami bezpieczeństwa, trzeba będzie zatrudnić specjalistów - ekspertów ds. bezpieczeństwa komputerowego, inspektorów ochrony danych i konsultantów ds. cyberbezpieczeństwa. Wszystkie te czynniki sprawiają, że całkowity koszt stworzenia i prowadzenia w pełni funkcjonalnej sieci społecznościowej sięga kilku miliardów dolarów.

Alternatywy dla budowania własnej sieci społecznościowej od podstaw

Budowanie własnej sieci społecznościowej od podstaw jest bardzo ambitnym zadaniem, które wiąże się z wysoką ceną. Choć może to być kuszące, aby zbudować własną sieć społecznościową, w większości przypadków nie jest to najlepszy pomysł. Zamiast budować sieć społeczną od podstaw, można iść z ustalonej sieci lub kupić już istniejącą platformę mediów społecznościowych.

background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape

Ostatnie wpisy

E-commerce, czyli handel elektroniczny, odgrywa coraz większą rolę w dzisiejszym świecie biznesu online. Znacz

Media społecznościowe od lat zyskują na popularności i stały się nieodłącznym elementem życia społecznego. Wra

Kampanie mailingowe są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na dotarcie do klientów i promowanie swojej m

Planowanie treści jest ważne, ponieważ umożliwia lepsze zrozumienie tego, czego oczekują czytelnicy, a także u

Z ponad 2 miliardy miesięcznych aktywnych użytkowników i prawie tyle samo potencjalnych klientów, reklama n

W ostatnich dwóch dekadach byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu globalnego handlu i wzajemnych połączeń lu

Dobrze zaplanowana kampania mailingowa to świetny sposób na dotarcie do klientów. Daje ona możliwość budowa

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy, a ponieważ coraz więcej osób korzysta z Internetu za pomocą urządze

W erze cyfrowej, Twoja strona internetowa jest kluczowa dla pozyskania nowych klientów i utrzymania starych

Jeśli zaczynasz stronę internetową, prawdopodobnie masz wielkie pomysły na to, jak napędzać ruch i promować

team-bg background-shape background-shape background-shape background-shape